Türkiye'nin İlk Asansörü - Semt Asansör | Trabzon

Türkiye'nin İlk Asansörü

 Türkiye'nin İlk Asansörü

İzmirin tarihi asansörü '

İzmir Tarihi Asansör, 1907 yılında yaptırılmıştır. Asansörü yaptıran kişi Musevi tüccar Nesim Levi Bayraklıoğlu’ dur. Bu asansör İzmir’in önemli tarihi yapılarından birisidir. İki cadde arasında ulaşımı sağlamak amacıyla iki asansör kulesi yaptırılmıştır. Asansörlerin hizmet verdiği caddeler; Mithatpaşa Caddesi ve Halilrıfatpaşa Caddesidir. Asansör, o dönemde bu iki cadde arasındaki ulaşımı sağlamak için yapılmıştır. Bu tarihi asansör, 58 metre yüksekliktedir. Geçmiş yıllarda hızlı ve güvenli ulaşımı sağlamıştır. Asansör yapılmadan önce bahsi geçen iki cadde arasındaki ulaşımın bir hayli zor olduğu söylenmektedir. Bu iki cadde arasındaki ulaşımı sağlamak için 155 basamaklı merdivenin kullanıldığı da söylentiler arasındadır.

Asansör şu an ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaktadır. Bu tarihi eser eğlence mekânı olarak kullanılmasının yanı sıra, dinlenme alanı ve kültür yeri olarak da kullanılır. İzmir’e gelenlerin gün batımını bu asansörden mutlaka izlemeleri gerekir. Şehri kuşbakışı izleyerek keyifli saatler geçirebilirsiniz. Bu güzelliği gördükten sonra, tarihi mekândan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Asansörler şu anda da iki cadde arasındaki ulaşımı sağlamak için çalışmaya devam etmektedir. Tarihi asansörün yapısı bozulmadan yeni yapılar da inşa edilmiştir. Bu yapılar Ceneviz Bar, Asansör Restoran ve Teras Cafe olarak bilinir. Asansöre ulaşmak isteyenlerin Asansör Çıkmaz Sakağına gelmeleri gerekir. Asansör Çıkmaz Sokağının resmi ismi ise Dario Moreno olarak bilinmektedir.
Tarihi
Asansör, İzmir’de bulunan tarihi yapılardan birisidir. Bu tarihi asansörün 1907, Musevi iş adamı tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. İş adamı birbirine ulaşımı zor olan iki cadde arasındaki ulaşımı sağlamak amacıyla tarihi asansörü yaptırmıştır. Kulenin taş olan bölümlerinden sonra tuğla ile kaplı olduğu söylenmektedir. İzmir ilinin önemli turistik yerleri arasındadır. Yıllar sonra satılan bu tarihi yere günümüzde İzmir Belediyesi sahip çıkmıştır. İzmir’e gelenlerin ziyaret etmesi gereken bu eserden İzmir’i izleyebilirsiniz.06-06-2016


whatsapp
© 2016 - 2020 Semt Asansör | Tüm hakları saklıdır.

Yukarı Çık